Cpanelde Web Sitesi Nasıl Barındırılır

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Site & Server Administration kategorisinde Ozzy tarafından oluşturulan Cpanelde Web Sitesi Nasıl Barındırılır başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 99 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Site & Server Administration
Konu Başlığı Cpanelde Web Sitesi Nasıl Barındırılır
Konuyu başlatan Ozzy
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan WebAjans

Ozzy

Kullanıcı
cPanel kullanarak web sitesi barındırmak oldukça yaygın bir uygulamadır. İşte adım adım bir web sitesini cPanel üzerinde barındırma süreci:

1. **cPanel Girişi**: cPanel'e erişmek için web tarayıcınızı açın ve "https://website.com:2083" (website.com yerine kendi web sitenizin alan adını veya IP adresini kullanın) adresine gidin. Ardından kullanıcı adı ve şifrenizle oturum açın.

2. **Ana Sayfa**: cPanel'e giriş yaptığınızda, ana sayfada farklı hizmetler ve seçenekler göreceksiniz. "Web Sitesi" veya "Web Siteleri" başlığı altında genellikle "Ana Dizin" veya "Ana Klasör" adında bir simge veya bağlantı göreceksiniz.

3. **Ana Dizin Ayarları**: "Ana Dizin" veya "Ana Klasör" seçeneğine tıklayarak, web sitenizin kök dizinini belirleyin. Bu, sitenizin ana sayfasının bulunacağı klasörü belirler.

4. **Dosyaları Yükleyin**: Web sitenizin dosyalarını yüklemek için "Dosya Yöneticisi" seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu araç, dosyalarınızı yüklemek ve yönetmek için kullanışlı bir dosya gezgini sunar.

5. **Domain Ekleme**: Eğer birden fazla domain veya alt domain barındıracaksanız, "Alan Adları" veya "Addon Domain" bölümünü kullanarak yeni domainleri ekleyebilirsiniz.

6. **Veritabanı Oluşturma**: Web sitenizin veritabanı gerekiyorsa, cPanel üzerinde "Veritabanı Oluştur" seçeneğini kullanarak yeni bir veritabanı ve veritabanı kullanıcısı oluşturun.

7. **Web Site İçeriği**: Web sitenizin tüm içeriğini yükledikten sonra, ana dizine yüklenen dosyalar genellikle sitenizin ana sayfasıdır.

8. **Veritabanı Ayarları**: Veritabanı gerektiren uygulamalar kullanıyorsanız, ilgili ayarları yapmak için cPanel'deki veritabanı yönetim araçlarını kullanın.

9. **Erişimi Test Etme**: Web sitenizin cPanel'den yüklenip yüklenmediğini ve doğru şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için tarayıcınızı kullanarak sitenize gidin.

Bu adımlar web sitesi barındırma sürecinin temelini atmaktadır. Ancak, web sitesi barındırma daha fazla ayrıntı ve özelleştirme gerektirebilir, özellikle web sitenizin türüne ve ihtiyaçlarına bağlı olarak. Bu nedenle, herhangi bir belirli gereksinimleriniz veya gereksinimleriniz varsa, cPanel'in dokümantasyonunu veya web barındırma sağlayıcınızın destek kaynaklarını kullanarak daha fazla bilgi ve yardım alabilirsiniz.