İmlâ ve Yazım Kuralları

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Webmaster Forum kategorisinde admin tarafından oluşturulan İmlâ ve Yazım Kuralları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 76 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Webmaster Forum
Konu Başlığı İmlâ ve Yazım Kuralları
Konuyu başlatan admin
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan admin

admin

admin
admin
İmlâ ve Yazım Kuralları
1- Eğer Türkçe klavye kullanıyorsanız "Ş Ç Ö Ü Ğ İ (ş ç ö ü ğ ı)" harflerini kullanarak başlıklarınız ve iletilerinizi Türkçe kelimelerle yazınız; bu karakterlerin yerine "s c o u g i" harflerini kullanmayınız.
2- Noktalama işaretlerinin doğru ve yerinde kullanımına dikkat ediniz. Cümlelere mutlaka büyük harfle başlayınız.
3- "Dahi" anlamına gelen "de" ve "da" ait olduğu kelimeden ayrı yazılır.
Örneğin; "Hakan da Linux kurduğumu görünce çok şaşırdı"
Bir yer söz konusu olduğunda ise "de" ya da "da" eki bitişik yazılır. Örneğin; "Linux makinemde sorun var."
4- Bağlaç olan "ki" de ayrı yazılır.
Örneğin; "Hem neden yalan söylesin ki, Serkan da Linux kurmuş olabilir"
5- Soru anlamındaki "mi" de ayrı yazılır. Örneğin; "Acaba bana yardımcı olabilir mi?"
6- Forumda IRC, MSN, sohbet dili kullanmak yasaktır. Örneğin, "selam" yerine "slm", merhaba "mrb" yazmak kural ihlalidir.
7- İletilerinizde kullanacağınız kelimelerin Türkçe olmasına özen gösteriniz. Örneğin "sürücü" yerine "driver", "bağlantı" yerine "link" kelimesini kullanmayınız.
8- Kısaltmaları lütfen büyük harf kullanarak yazınız. Örneğin, IRC, MSN, IBM gibi.
9- İletilerinizde vurgu unsurları dışında kalan kelimeler için yazı karakteri, boyutu ve renk değişikliklerinde bulunmayınız.
10- Mesaj başlıklarının konuyu özetler şekilde olmasına özen gösteriniz. Başlıklarda "Lütfen Yardım", "Acil yardım!!", "Pls", "
:(
" gibi konu dışı ibareler kullanmayınız.
11- Başlıklarınızda kelimelerin sadece ilk harflerini büyük; kelimenin geri kalanını ve bağlaçları küçük harf kullanarak yazınız. Başlık için nokta, üç nokta, üç nokta sonrası soru işareti veya ünlem (...?? - ...!!) işaretleri kullanmayınız.
Örneğin; "Güncelleme ile Oluşan Siyah Ekran Sorunu"
12- Nokta, virgül, ünlem işareti, soru işaret gibi işaretler ile sonrasındaki sözcükleri aralarında bir boşluk bırakarak yazınız.
Örneğin; "Güncelledim,yeniden başlattım.Sorun devam ediyor." » Yanlış.
"Güncelledim, yeniden başlattım. Sorun devam ediyor." » Doğru
13- Düşüncelerinizi daha kolay ve net anlatmak için lütfen dil kurallarına dikkat ediniz.