VMware ESXi Nedir? - ESXi Kurulumu, Yapılandırma ve Yönetimi

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dedicated Server & Co-Location Server kategorisinde Webci tarafından oluşturulan VMware ESXi Nedir? - ESXi Kurulumu, Yapılandırma ve Yönetimi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 81 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dedicated Server & Co-Location Server
Konu Başlığı VMware ESXi Nedir? - ESXi Kurulumu, Yapılandırma ve Yönetimi
Konuyu başlatan Webci
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Webci

Webci

katmod
VMware ESXi Sanallaştırma Sunucusu Kurulum, Yapılandırma ve Yönetimi Bu makalemde sunucu sanallaştırma hakkında biraz bilgi verip, sunucu yönetim ve paylaşımı konusunda yaygın olarak kullanılan VMware firmasına ait ESXi ürününden bahsedeceğim. Öncelikle Temel Kavramlar | Sunucu Sanallaştırma Nedir? Fiziksel bir sunucunun, bir host sistemin içinde birbirinden bağımsız birden çok sunucuymuş gibi çalışmasını sağlamaktır. Yani bir bilgisayarı birden çok bilgisayar gibi çalıştırabilme işlemidir. Bu sanal sunucular VPS ya da VDS olarak adlandırılırlar. Sanallaştırılmış bir bilgisayar temelde sadece bir sabit disk dosyasıdır. Bununla birlikte sabit diskinizdeki bu dosya, aslında bir yedekleme (backup) dosyası olarak da kabul edilebilir. Yani bu dosyayı (içeriğindeki işletim sistemi ve uygulamaları) istediğiniz yere taşıyıp sonradan sanal makineye tekrar kopyalayarak çalıştırabilirsiniz. BT çalışanları için en büyük kabus bir server'ın bozulması ve yeniden kurulması işlemidir. Sanal sistemde ise mevcut serverın yedeklerini belirli zamanlarda alıyorsanız, bozulan serverın yerine yenisini koymanız en fazla 30 dakika sürmektedir. Ayrıca sanal ortama taşıdığınız sunucuları fiziksel ortama fiziksel ortamdaki sunucuları sanal ortama kolayca taşıyabilirsiniz. VPS (Virtual Private Server / Sanal Özel Sunucu) : Bağlı oldukları sunucuların kaynaklarını ihtiyaçları kadar kullanabilirler. VPS'de işlemci ve thread sınırlaması yoktur. Bu bir avantaj gibi görünsede bir sanal sunucuda işlemciyi zorlayan bir uygulama çalıştığında aynı hostta yer alan diğer sanal sunucular olumsuz etkilenirler. VDS (Virtual Dedicated Server / Sanal Ayrıştırılmış Sunucu): Özellikleri ve sınırları kullanıcı tarafından belirlenir. VPS'deki gibi aynı hostta bulunan sanal sunuculara müdahale yada diğer sunucuların VDS'e müdahelesi sözkonusu değildir. VMware ESXi Nedir? VMware 1999 yılında kurulumuş bir şirket ve ilk ürünü VMware Workstation’dır. Bu ürün bilgisayarlarımıza kurduğumuz ve Windows ile aynı zamanda diğer sanal pc lerin çalışmasını sağlayan bir yazılımdır. VMware bu başarılı ürünü server ortamı için geliştirmiş ve 2001 yılında ESX Server1′i adıyla bizlere sunmuştur. ESXi bir ürün değil, salt bir adaptör görevi gören Unix temelli bir işletim sistemidir. Evet bir işletim sistemidir, sunucu kaynaklarını yok denecek az derecede kullanan üzerine kurulan sanal sunuculara oldukça çok kaynak bırakan bir işletim sistemidir.